RC0603FR-074R22L
Mfr.Part #
RC0603FR-074R22L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 4.22 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
0603
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
4.22Ohm
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
1608
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height :
500μm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Depth :
800μm
Datasheets
RC0603FR-074R22L
YAGEO RC0603FR-074R22L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.22Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C