RC0603FR-074R12L
Mfr.Part #
RC0603FR-074R12L
Description
RES 4.12 OHM 1% 1/10W 0603
Stock
413
In Stock :
413
Height :
500μm
Voltage - Rated :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Thick Film
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RC
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Metric) :
1608
Resistance :
4.12Ohm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
0603
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RC0603FR-074R12L
YAGEO RC0603FR-074R12L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.12Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C