RC0603FR-0748R7L
Mfr.Part #
RC0603FR-0748R7L
Description
RES 48.7 OHM 1% 1/10W 0603
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
Resistance :
48.7Ohm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RC0603FR-0748R7L
YAGEO RC0603FR-0748R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 48.7Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C