RC0603FR-072M1L
Mfr.Part #
RC0603FR-072M1L
Description
RES 2.1M OHM 1% 1/10W 0603
Series :
RC
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Power Rating :
100mW
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
2.1MOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Height :
500μm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
33 Weeks
Voltage - Rated :
75V
Termination :
SMD/SMT
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
RC0603FR-072M1L
YAGEO RC0603FR-072M1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.1MOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C