RC0603FR-072K61L
Mfr.Part #
RC0603FR-072K61L
Description
RES 2.61K OHM 1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±1%
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
Resistance :
2.61kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
EAR99
Datasheets
RC0603FR-072K61L
YAGEO RC0603FR-072K61L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.61kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C