RC0603FR-0727K4L
Mfr.Part #
RC0603FR-0727K4L
Description
RES 27.4K OHM 1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Metric) :
1608
Series :
RC
Mount :
Published :
2004
Resistance :
27.4kOhm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
500μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V