RC0603FR-0725K5L
Mfr.Part #
RC0603FR-0725K5L
Description
RES 25.5K OHM 1% 1/10W 0603
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
50V
Military Standard :
Not
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
25.5kOhm
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
RC0603FR-0725K5L
YAGEO RC0603FR-0725K5L
FIXED RESISTOR RC Series, Thick Film, 25.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C