RC0603FR-0720K5L
Mfr.Part #
RC0603FR-0720K5L
Description
RES 20.5K OHM 1% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
20.5kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Working Voltage :
75V
Not
Mount :
Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Datasheets
RC0603FR-0720K5L
YAGEO RC0603FR-0720K5L
FIXED RESISTOR RC Series, Thick Film, 20.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Description: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0603FR-0720K5L is a small, surface-mount resistor with a resistance of 20.5K ohms and a tolerance of 1%. It has a power rating of 1/10W and a size of 0603.
Features:
- Resistance of 20.5K ohms
- Tolerance of 1%