RC0603FR-071M21L
Mfr.Part #
RC0603FR-071M21L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 1.21M OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
500μm
Depth :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Resistance :
1.21MOhm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
75V
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
yes
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
33 Weeks
Military Standard :
Not
Datasheets
RC0603FR-071M21L
YAGEO RC0603FR-071M21L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.21MOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C