RC0603FR-0711R8L
Mfr.Part #
RC0603FR-0711R8L
Description
RES 11.8 OHM 1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
ECCN Code :
EAR99
2
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
800μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Series :
RC
Height :
500μm
Resistance :
11.8Ohm
Datasheets
RC0603FR-0711R8L
YAGEO RC0603FR-0711R8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 11.8Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C