RC0603FR-07118RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0603FR-07118RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 118 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistance :
118Ohm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
800μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Series :
RC
Lead Free :
Lead Free
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Height :
500μm
Feature :
Moisture Resistant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RC0603FR-07118RL
YAGEO RC0603FR-07118RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 118Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C