RC0603FR-0710K7L
Mfr.Part #
RC0603FR-0710K7L
Description
RES 10.7K OHM 1% 1/10W 0603
Tolerance :
±1%
Moisture Resistant
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
500μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Max Power Dissipation :
100mW
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
100mW
Case Code (Imperial) :
Resistance :
10.7kOhm
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Thick Film
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Military Standard :
Not
Depth :
800μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
75V
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RC0603FR-0710K7L
YAGEO RC0603FR-0710K7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 10.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0603FR-0710K7L is a small, surface-mount resistor with a resistance of 10.7K ohms and a tolerance of 1%. It is rated for a maximum power dissipation of 1/10W and has a size of 0603.
Features of the Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0603FR-0710K7L include:
- Resistance of 10.7K ohms
- Tolerance of 1%