RC0603F9760CS
Mfr.Part #
RC0603F9760CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES SMD 976 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Additional Feature :
PRECISION
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Factory Lead Time :
47 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
50mW
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Height :
254μm
Construction :
Chip
Resistance :
976Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
25V
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
50mW
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Datasheets
RC0603F9760CS
Samsung Electro-Mechanics RC0603F9760CS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 976Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C