RC0603F1873CS
Mfr.Part #
RC0603F1873CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES 187K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Factory Lead Time :
47 Weeks
Additional Feature :
PRECISION
Packing Method :
TR, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.010 0.25mm
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
50mW
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Resistance :
187kOhm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Datasheets
RC0603F1873CS
Samsung Electro-Mechanics RC0603F1873CS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 187kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C