RC0603DR-0782K5L
Mfr.Part #
RC0603DR-0782K5L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 82.5K OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Height :
558.8μm
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistance :
82.5kOhm
Working Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RC0603DR-0782K5L
YAGEO RC0603DR-0782K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 82.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C