RC0603DR-077K15L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0603DR-077K15L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 7.15K OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
7.15kOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Series :
RC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
75V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Height :
558.8μm
Published :
Datasheets
RC0603DR-077K15L
YAGEO RC0603DR-077K15L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 7.15kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C