RC0603DR-0776R8L
Mfr.Part #
RC0603DR-0776R8L
Description
RES 76.8 OHM 0.5% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.5%
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
76.8Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RC0603DR-0776R8L
YAGEO RC0603DR-0776R8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 76.8Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C