RC0603DR-0756K2L
Mfr.Part #
RC0603DR-0756K2L
Description
RES 56.2K OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
56.2kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RC0603DR-0756K2L
YAGEO RC0603DR-0756K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 56.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C