RC0603DR-0749R9L
Mfr.Part #
RC0603DR-0749R9L
Description
RES 49.9 OHM 0.5% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Working Voltage :
75V
Resistance :
49.9Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
558.8μm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
RC0603DR-0749R9L
YAGEO RC0603DR-0749R9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 49.9Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C