RC0603DR-073K24L
Mfr.Part #
RC0603DR-073K24L
Description
RES 3.24K OHM 0.5% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5%
Working Voltage :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
3.24kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RC0603DR-073K24L
YAGEO RC0603DR-073K24L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 3.24kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C