RC0603DR-071K6L
Mfr.Part #
RC0603DR-071K6L
Description
RES 1.6K OHM 0.5% 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
1.6kOhm
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RC0603DR-071K6L
YAGEO RC0603DR-071K6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C