RC0402JR-0718RL
Mfr.Part #
RC0402JR-0718RL
Description
RES 18 OHM 5% 1/16W 0402
Case Code (Imperial) :
Military Standard :
Not
Tolerance :
±5%
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated AC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
18ohm
33 Weeks
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
62.5mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
350μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RC0402JR-0718RL
YAGEO RC0402JR-0718RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 18Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C