RC0402JR-0715RP
Mfr.Part #
RC0402JR-0715RP
Description
RES SMD 15 OHM 5% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Tolerance :
±5%
Height :
406.4μm
Resistance :
15Ohm
Series :
RC-P Lead Free
Case Code (Metric) :
Working Voltage :
50V