RC0402JR-07100KL
Mfr.Part #
RC0402JR-07100KL
Description
RES 100K OHM 5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
406.4μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RC
Depth :
500μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated AC :
50V