RC0402FR-1320KL
Mfr.Part #
RC0402FR-1320KL
Description
RES 20K OHM 1% 1/16W 0402
Power Rating :
62.5mW
Length :
1mm
Construction :
RECTANGULAR
Rated Temperature :
70°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Depth :
500μm
Packaging :
Tape and Reel
Rated Power Dissipation (P) :
0.0625W
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
1%
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
155°C
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Military Standard :
Not
Width :
500μm
Height :
350μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
HTS Code :
Resistance :
20kohm
Datasheets
RC0402FR-1320KL
YAGEO RC0402FR-1320KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 20kOhm, 1%,