RC0402FR-07976KL
Mfr.Part #
RC0402FR-07976KL
Description
RES 976K OHM 1% 1/16W 0402
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Depth :
500μm
Series :
RC
Contact Plating :
Tin
Height :
400μm
Tolerance :
±1%
Resistance :
976kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RC0402FR-07976KL
YAGEO RC0402FR-07976KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 976kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C