RC0402FR-07953KL
Mfr.Part #
RC0402FR-07953KL
Description
RES 953K OHM 1% 1/16W 0402
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
400μm
Military Standard :
Not
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
2010
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Depth :
500μm
Case Code (Imperial) :
0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Feature :
Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Resistance :
953kOhm
Datasheets
RC0402FR-07953KL
YAGEO RC0402FR-07953KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 953kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C