RC0402FR-078M87L
Mfr.Part #
RC0402FR-078M87L
Description
RES 8.87M OHM 1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
8.87MOhm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RC0402FR-078M87L
YAGEO RC0402FR-078M87L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 8.87MOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C