RC0402FR-0784R5L
Mfr.Part #
RC0402FR-0784R5L
Description
RES 84.5 OHM 1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
33 Weeks
Depth :
500μm
Resistance :
84.5Ohm
Height :
400μm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
SMD/SMT
Military Standard :
Not
Working Voltage :
50V
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
RC0402FR-0784R5L
YAGEO RC0402FR-0784R5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 84.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C