RC0402FR-076R8L
Mfr.Part #
RC0402FR-076R8L
Description
RES 6.8 OHM 1% 1/16W 0402
Height :
400μm
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
0402 (1005 Metric)
REACH SVHC :
Unknown
Resistance :
6.8Ohm
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated AC :
50V
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Depth :
500μm
Datasheets
RC0402FR-076R8L
YAGEO RC0402FR-076R8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 6.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C