RC0402FR-0762KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0402FR-0762KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 62K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Series :
RC
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
62kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
500μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Published :
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
33 Weeks
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
400μm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RC0402FR-0762KL
YAGEO RC0402FR-0762KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 62kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Description: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0402FR-0762KL is a small, surface-mount resistor with a resistance of 62 kilo-ohms (62,000 ohms) and a tolerance of 1%. It is rated for a maximum power dissipation of 1/16 watt (0.0625 watts). It is a 0402 size chip resistor, measuring 0.04 inches (1.02 mm) in length and 0.02 inches (0.5 mm) in width.
Features: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0402FR-0762KL is a small, surface-mount resistor with a resistance of 62 kilo-ohms (62,000 ohms) and a tolerance of 1%. It is rated for a maximum power dissipation of 1/16 watt (0.0625 watts). It is a 0402 size chip resistor, measuring 0.04 inches (1.02 mm) in length and 0.02 inches (0.5 mm) in width. It is RoHS compliant and has a temperature coefficient of ±100 ppm/°C.