RC0402FR-07510RL
Mfr.Part #
RC0402FR-07510RL
Description
RES 510 OHM 1% 1/16W 0402
2
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Weight :
652.039032μg
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Height :
400μm
Resistance :
510Ohm
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Moisture Resistant
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
63mW
yes
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Datasheets
RC0402FR-07510RL
YAGEO RC0402FR-07510RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 510Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C