RC0402FR-074R75L
Mfr.Part #
RC0402FR-074R75L
Description
RES 4.75 OHM 1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
500μm
Contact Plating :
Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
4.75Ohm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RC0402FR-074R75L
YAGEO RC0402FR-074R75L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.75Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C