RC0402FR-074R02L
Mfr.Part #
RC0402FR-074R02L
Description
RES 4.02 OHM 1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
4.02Ohm
Height :
400μm
yes
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RC0402FR-074R02L
YAGEO RC0402FR-074R02L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.02Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C