RC0402FR-074M12L
Mfr.Part #
RC0402FR-074M12L
Description
RES 4.12M OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
0402 (1005 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
400μm
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Contact Plating :
Tin
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
4.12MOhm
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RC0402FR-074M12L
YAGEO RC0402FR-074M12L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.12MOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C