RC0402FR-074K99L
Mfr.Part #
RC0402FR-074K99L
Description
RES 4.99K OHM 1% 1/16W 0402
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RC
Max Power Dissipation :
63mW
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
4.99kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
62.5mW
Datasheets
RC0402FR-074K99L
YAGEO RC0402FR-074K99L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.99kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0402FR-074K99L is a small, high-precision resistor designed for surface mount applications. It has a resistance of 4.99K ohms with a tolerance of 1%. The power rating is 1/16W and the size is 0402.
Features of the Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0402FR-074K99L include:
- High precision resistance of 4.99K ohms with a tolerance of 1%