RC0402FR-0747K5L
Mfr.Part #
RC0402FR-0747K5L
Description
RES 47.5K OHM 1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
62.5mW
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
2008
Height :
400μm
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
47.5kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
1005
Datasheets
RC0402FR-0747K5L
YAGEO RC0402FR-0747K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 47.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Description: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0402FR-0747K5L is a small, surface-mount resistor with a resistance of 47.5K ohms and a tolerance of 1%. It is rated for a maximum power of 1/16 watt.
Features:
- Small size: 0402 (1.0mm x 0.5mm)
- Resistance: 47.5K ohms
- Tolerance: 1%