RC0402FR-07453KL
Mfr.Part #
RC0402FR-07453KL
Description
RES 453K OHM 1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Resistance :
453kOhm
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
50V
2
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
RC0402FR-07453KL
YAGEO RC0402FR-07453KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 453kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C