RC0402FR-0741K2L
Mfr.Part #
RC0402FR-0741K2L
Description
RES 41.2K OHM 1% 1/16W 0402
Case Code (Metric) :
1005
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
2010
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Resistance :
41.2kOhm
Datasheets
RC0402FR-0741K2L
YAGEO RC0402FR-0741K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 41.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C