RC0402FR-073K65L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0402FR-073K65L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.65K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
400μm
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RC
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Contact Plating :
Tin
Depth :
500μm
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Military Standard :
Not
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Max Power Dissipation :
63mW
Weight :
652.039032μg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Resistance :
3.65kOhm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RC0402FR-073K65L
YAGEO RC0402FR-073K65L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 3.65kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C