RC0402FR-07332RL
Mfr.Part #
RC0402FR-07332RL
Description
RES 332 OHM 1% 1/16W 0402
TR, Paper, 7 Inch
Military Standard :
Not
Weight :
652.039032μg
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
2
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
2008
Resistance :
332Ohm
Case Code (Imperial) :
0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
62.5mW
Datasheets
RC0402FR-07332RL
YAGEO RC0402FR-07332RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 332Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C