RC0402FR-07332KL
Mfr.Part #
RC0402FR-07332KL
Description
RES 332K OHM 1% 1/16W 0402
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
63mW
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
50V
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
332kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RC0402FR-07332KL
YAGEO RC0402FR-07332KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 332kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C