RC0402FR-072R55L
Mfr.Part #
RC0402FR-072R55L
Description
RES 2.55 OHM 1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
2.55Ohm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
33 Weeks
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
400μm
Datasheets
RC0402FR-072R55L
YAGEO RC0402FR-072R55L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.55Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C