RC0402FR-072R2L
Mfr.Part #
RC0402FR-072R2L
Description
RES 2.2 OHM 1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
REACH SVHC :
No SVHC
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.2Ohm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
63mW
Datasheets
RC0402FR-072R2L
YAGEO RC0402FR-072R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C