RC0402FR-072M74L
Mfr.Part #
RC0402FR-072M74L
Description
RES 2.74M OHM 1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±1%
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.74MOhm
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RC0402FR-072M74L
YAGEO RC0402FR-072M74L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.74MOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C