RC0402FR-0724K3L
Mfr.Part #
RC0402FR-0724K3L
Description
RES 24.3K OHM 1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
24.3kOhm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
TR, Paper, 7 Inch
Contact Plating :
Tin
Case Code (Metric) :
Datasheets
RC0402FR-0724K3L
YAGEO RC0402FR-0724K3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 24.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C