RC0402FR-0722KL
Mfr.Part #
RC0402FR-0722KL
Description
RES 22K OHM 1% 1/16W 0402
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated AC :
50V
WRAPAROUND
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Working Voltage :
50V
Series :
RC
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
22kOhm
400μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
RC0402FR-0722KL
YAGEO RC0402FR-0722KL
FIXED RESISTOR RC Series, Thick Film, 22kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Description:
The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0402FR-0722KL is a surface mount resistor with a resistance of 22K ohms and a tolerance of 1%. It has a power rating of 1/16W and is packaged in a 0402 size.
Features:
- Resistance of 22K ohms
- Tolerance of 1%