RC0402FR-07220KL
Mfr.Part #
RC0402FR-07220KL
Description
RES 220K OHM 1% 1/16W 0402
Tolerance :
±1%
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
220kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
yes
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
500μm
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Weight :
652.039032μg
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated AC :
50V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
400μm
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RC0402FR-07220KL
YAGEO RC0402FR-07220KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 220kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0402FR-07220KL is a small, surface-mount resistor with a resistance of 220 kilo-ohms (220KΩ) and a tolerance of 1%. It is designed to fit into a 0402 package, which is a small, rectangular package measuring 0.04 inches by 0.02 inches.
Features of the Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0402FR-07220KL include a low profile, high reliability, and a wide operating temperature range of -55°C to +125°C. It also has a power rating of 1/16 watt (0.0625W).