RC0402FR-071M21L
Mfr.Part #
RC0402FR-071M21L
Description
RES 1.21M OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Feature :
Moisture Resistant
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
1.21MOhm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
400μm
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Depth :
500μm
Max Power Dissipation :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RC
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RC0402FR-071M21L
YAGEO RC0402FR-071M21L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.21MOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C