RC0402FR-0715K4L
Mfr.Part #
RC0402FR-0715K4L
Description
RES 15.4K OHM 1% 1/16W 0402
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Military Standard :
Not
500μm
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
15.4kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RC0402FR-0715K4L
YAGEO RC0402FR-0715K4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 15.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C